Piękne akwarium roślinne to marzenie każdego akwarysty. Jednak początki nie zawsze są takie jakbyśmy chcieli. Kupno zbiornika, podłoża, pięknych roślin a po kilku tygodniach - marniejące rośliny oraz wysyp wszystkich możliwych gatunków glonów. A przecież nie musi tak być. Poniższy poradnik ma na celu przygotować akwarystę od samego początku na przygodę z akwarium Holenderskim oraz wyeliminować błędy, które są najczęściej popełniane.
Oczywiście zakup odpowiednio dużego akwarium, podłoża czy filtra to indywidualna decyzja każdego akwarysty. Zależy to często od budżetu jakim się dysponuje, więc w tej kwestii nie będę nikomu nic narzucał.
BADAMY WODĘ KRANOWĄ
Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ odpowiemy sobie na pytanie czy możemy zastosować naszą wodę kranową w 100% czy będziemy musieli ją rozrobić z wodą RO, co wiąże się z zakupem filtra odwróconej osmozy (filtr RO) oraz trzeci wariant, kiedy woda jest za miękka i trzeba zastosować uzdatniacz do wody np: HydRO 0/5.
GH – twardość ogólna (TWO)
Twardość ogólna wody to twardość węglanowa i nie węglanowa, składają się na to jony wapnia i magnezu - 1°n twardości ogólnej = 17.8 ppm CaCO3. Twardość twojej wody zależy od regionu w jakim mieszkasz. Optymalną twardością ogólną dla akwarium Holenderskiego jest przedział między 10 – 12 °n.
KH – twardość węglanowa (TWW)
Na twardość węglanową wody składają się jony węglanowe i wodorowęglanowe - 1°n twardości węglanowej = 21.8 ppm HCO3. Z reguły twardość węglanowa jest mniejsza niż twardość ogólna. Dla akwarysty to ważny parametr w celu obliczenia stężenia CO2 w akwarium.
pH – odczyn wody
Odczyn wody, który najczęściej stosuje się w akwarystyce roślinnej mieści się w przedziale 6,5 do 7,0 zależny to od twardości węglanowej. Poniżej przykłady, dlaczego tak jest:
- woda z KH 10 dozowanie CO2 ustawione na pH 7,0 co daje 30 ppm CO2 w akwarium,
- woda z KH 10 dozowanie CO2 ustawione na pH 6,7 co daje 60 ppm CO2 w akwarium (za dużo CO2)
- woda z KH 5 dozowanie CO2 ustawione na pH 6,7 co daje 30 ppm CO2 w akwarium,
- woda z KH 5 dozowanie CO2 ustawione na pH 7,0 co daje 15 ppm CO2 w akwarium (za mało CO2)
Dlatego każdy akwarysta musi ustawić sobie sam pH wyliczając to w kalkulatorze CO2.
CO2 - dwutlenek węgla
Do obliczenia stężenia CO2 w akwarium służy kalkulator, który można pobrać tutaj lub skorzystać z tabeli poniżej.
Optymalna zawartość CO2 w wodzie to przedział między 20 – 30 ppm.
Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie mieszkańców akwarium, więc przy każdych zmianach CO2 należy obserwować ich zachowanie.
NAWOŻENIE
Następnym ważnym krokiem do osiągnięcia wspaniałego akwarium roślinnego jest prawidłowe nawożenie. Jeżeli znamy i spełniliśmy warunki dotyczące podstawowych parametrów wody jak pH, GH i KH, możemy wybrać sposób nawożenia.
Jak utrzymać prawidłowe stosunki najważniejszych pierwiastków w akwarium:
N : P : K – 10 : 1 : 20 – te stosunki zna chyba każdy akwarysta, więc nie będę się tu rozpisywał.
N : P – 10 : 1 lub 8 : 1 – azot do fosforu, dwa najważniejsze pierwiastki. Azot do fosforu należy dobrać indywidualnie, ponieważ w niektórych akwariach wystarczy 10 : 1, ale czasami fosfor jest potrzebny w większych ilościach np.: 8 : 1.
Ca : Mg – 3 : 1 – wapń do magnezu, dwa bardzo ważne pierwiastki, szczególnie magnez, którego w większości wód kranowych w Polsce jest za mało i trzeba go podawać dodatkowo. Magnez przy odpowiednim poziomie potasu wpływa również na odpowiednie przyswajanie żelaza i innych mikroelementów, co skutkuje zwiększonym popytem na azot i fosfor.
K : Mg – 2 : 1 – potasu powinno być mniej więcej dwa razy więcej niż magnezu. Należy pamiętać, że nadmiar potasu może blokować przyswajanie wapnia i magnezu, co skutkuje deformacją stożków wzrostu (występuje to przy bardzo ekstremalnych poziomach albo w bardzo miękkiej wodzie)
Przy nawożeniu solami przyda się na pewno kalkulatora stężeń, który można pobrać tutaj -
PIELĘGNACJA
Każde akwarium wymaga co tygodniowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym zabiegiem jest podmiana wody, którą trzeba przeprowadzać systematycznie w ilości 15 - 20%. Drugą ważną czynnością jest przycinka roślin. Lepiej jest to robić co tydzień w niewielkiej ilości niż raz na miesiąc cały zbiornik. Wycinka całego zbiornika, jest błędem, ponieważ mocno destabilizuje zbiornik co może spowodować problemy w postaci np: wysypu glonów.